Zanim dojdziemy do nauki pisania, dziecko powinno doświadczyć ćwiczeń manipulacyjnych, chwytów, czyli w ogólnym pojęciu rozwoju motoryki małej.
Dzieci potrzebują możliwości doświadczeń różnych struktur, faktur, jak również możliwości korzystania, z różnych narzędzi, by ich ręce uwrażliwiły się i przygotowały do używania narzędzi piśmienniczych.
Już wcześniej w wpisie: Układanki i zabawki sensoryczne polskich twórców, podawałam Wam przykłady układanek i zabawek sensorycznych.
Dziś opowiem Wam o kolejnych twórcach i ich zestawach, które rozwijają nie tylko motorykę małą, ale także kreatywność, wyobraźnię i zainteresowania.
To jest KOSMOS. Zestaw sensoryczny z tacą od Strefy serdecznej
Strefa serdeczna to niezwykłe produkty, zestawy do zabaw sensorycznych i manipulacyjnych. Mamy tu różne tematyczne motywy, jak kosmos, dinozaury czy skarby oceanu.
Najciekawsze wydają mi się autorskie, drewniane stemple, które odbijamy w naturalnej ciastolinie. To wszystko w pięknej oprawie z sensorycznymi, sypkimi dodatkami, drewnianymi narzędziami i innymi niespodziankami.
Zestaw rozwija nie tylko motorykę małą, ale także kreatywność i wyobraźnie. Jest świetnym sposobem na terapię poprzez zabawę.
Zestawy nie przypominają tych z sal diagnostycznych, dlatego łatwiej nam przekonać do nich dzieci.
Sensobox, trochę o sensorycznym wypełnieniu
Sensoboxy, to drewniane formy do wielokrotnego wypełniania, wyklejania.
Tutaj znowu mamy mnóstwo motywów: od zwierząt, roślin, po jedzenie, mapy i tak dalej, i tak dalej…
Bardzo ważnym aspektem tych pomocy jest to, że możemy ćwiczyć różne formy nacisku, rozcierania , dociskania, w obrębie dłoni.
To jedna z niewielu pomocy na rynku, która ćwiczy motorykę małą pod kontem napięcia mięśniowego dłoni, w tak atrakcyjny sposób.
Oprócz tego kreatywność, pomysłowość i swoboda w wypełnianiu tych form, to świetna zabawa, a terapia sama się robi.
Sensokartony od Dzieci tu i teraz
Sensokartony, to kartonowe formy do wysypywania, wypełniania i zasypywania.
Dzieci tu i teraz stworzyła mnóstwo ciekawych tematycznych kartonów , jak zwierzęta, mapy, pojazdy itp
Oprócz tego możemy zakupić kolorowe, barwione nasiona, do wypełniania sensokartonów
Zestawy są całkowicie eko, co jest dodatkowym atutem.
Dzieci ćwiczą oczywiście chwyty, precyzję, doświadczają sensorycznie: dotykowo i słuchowo. Uczą się rozpoznawać kolory, tworzyć kompozycję. Wyobraźnia i kreatywność mają tu pole do popisu.
Podsumowanie
Motorykę małą, można ćwiczyć na wiele sposobów. Nie muszą być to nudne, ćwiczenia. Może być kolorowo, sensorycznie i tematycznie, ale też nie musi 😉 Ważne by była zabawa, a terapia robi się sama 😉