Pedagogika Montessori, czyli jaka?
Trochę już opowiadałam Wam o naszych różnych układankach i puzzlach, tutaj i tutaj, tam też znajdziecie pomoce terapeutyczne w nurcie Montessori, czyli w jakim? Jest mnóstwo zabawek, przy których jest hasło „Montessori”, wiele przedszkoli, w tym nurcie, czy każda drewniana zabawka jest w stylu Montessori. To hasło i ta idea jest wielokrotnie nadużywana, w nurcie który stworzyła Maria Montessori chodzi o doświadczalność, praktykę, eksplorację, odkrywanie, powrót do naturalnych metod, korzystanie z zasobów przyrody, naukę przez zabawę, doświadczenie. Dzieci powinny jak najwięcej czasu spędzać na dworze, uczyć się o przyrodzie, jednocześnie doświadczając jej. Owszem wiele pomocy terapeutycznych, które stworzyła Maria Montessori, była drewnianych, ale to nie znaczy, że każde przedszkole które posiada drewnianą układankę jest w nurcie Montessori. Dzisiaj opowiem Wam jakie my układanki i zabawki stosujemy w tym nurcie.
Drewniana tęcza
Naszą tęczę mamy z Aliexpress’u, wiem że w Polsce można kupić oryginale tęcze za parę set złotych, za tą zapłaciliśmy 75zł i na nasze potrzeby zdaje się idealnie. Tęcza to bardzo prosta i kreatywna zabawka. Jej zastosowań nie ma końca, a wyobraźnia dzieci wyznacza jedyne granice.
Klocki sensoryczne
Kolejna pozycja z Aliexpress’u, przyznam że to mój faworyt i po prostu zakochałam się w tych klockach. Jak dla mnie rewelacja, mamy naukę kształtów, mamy doznania sensoryczne, kolorowy przelewający płyn, koraliki, piasek i kolorowe szkiełka, to wszystko w drewnianej oprawie. Możemy budować, układać, obserwować i wiele wiele innych.
Klocki kamienie
Bardzo ciekawa, inna forma klocków. Klocki są stworzone na wzór kamieni, są kanciaste, różnej wielkości, każdy inny, a jednocześnie udaje się z nich stworzyć ciekawe wieże. Kreatywna forma, ciekawe doznania sensoryczne, nakłania do niebanalnych rozwiązań.
Goki, Drewniana Waga Szalkowa Z Odważnikami
Idealna zabawka do nauki, co jest ciężkie, a co lekkie. Bardzo prosta tradycyjna, z możliwością sprawdzania, doświadczania, nauki przez zabawę.
Matrioszka w nowej odsłonie
W dzieciństwie uwielbiałam matrioszki, te klasyczne laleczki. Teraz nie musimy się martwić, że to zbyt „babska” zabawka, bo wychodzą coraz to nowe matrioszki. My mamy misie, ale widziałam już pingwiny, leśne zwierzęta, itp. Dzieci uczą się szeregować od najmniejszego do największego i odwrotnie, porównują co jest większe co mniejsze, uczą się składać, łączyć dwie pasujące połówki.
Puzzle i układanki
Drewniane układanki i puzzle, były u nas praktycznie od zawsze. Dzięki ich trwałości i solidności wykonania, przetrzymują wszelkie próby, na które wystawiają je podczas zabaw moi chłopcy. W przeciwieństwie do kartonowych puzzli, których nie wiele zostało i co jakiś czas musimy je wymieniać.
Układanka Haba
Świetna układanka, która nie tylko ćwiczy precyzję, koncentrację i całą motorykę małą, ale także dzięki formie mozaiki kształtuje wyobraźnie i kreatywność.
Parkingi Melissa & Doug
Mamy dwa rodzaje parkingów, oba są w formie wierzy, to znaczy mieliśmy, bo ten kartonowy niestety nie wytrzymał próby czasu, ale zostały nam drewniane samochodziki. Dziecko znów uczy się układania od największego do najmniejszego, ponad to ćwiczy precyzję i motorykę małą.
Układanki magnetyczne
Jeśli chodzi o układanki magnetyczne to przerobiliśmy ich sporo, więc pokaże Wam parę naszych faworytów. Rzeczy na magnes są atrakcyjne bo lepiej się trzymają, nasze układy są trwalsze, a nie kiedy możemy je przyczepić do innych nawierzchni jak lodówka czy ściana pomalowana farbą magnetyczną.
Klocki roboty Janod
Rakieta Janod
Inne
Drewniane jedzenie
Ciekawa opcja, dzięki której dzieci mogą nauczyć się kroić owoce, warzywa, tort, pizzę, co kto lubi. Drewniane elementy są szczepione na rzep, dzięki czemu łatwo się łącza i można je bezpiecznie kroić drewnianym nożem. W przypadku tortu i pizzy, możemy się zamienić w prawdziwych kucharzy i wybierać dodatki do naszych kulinarnych dzieł.
Nasze ściany manipulacyjne
Na koniec, skrawek naszego domu. Mieliśmy sporo tablic manipulacyjnych, które szybko nudziły się dzieciakom, gdy leżały płasko na podłodze, przyczepione do ściany stały się nową, atrakcyjną zabawka. Dodatkową funkcją jest to, że ściany pomagają nam walczyć z cierpliwością i czekaniem, gdy zbieraliśmy się do wyjścia chłopaki zwykle poganiali nas, a tu trzeba jeszcze tyle rzeczy ogarnąć przed wyjściem. Teraz, gdy przygotowujemy się do wyjścia dzieciaki zajmują się jakąś układanką na ścianie, a my w spokoju ogarniamy wszystko, bez niepotrzebnej spiny. Możecie też zobaczyć, zabawki marki Oribel, które docelowo są naścienne, to bardzo pożyteczna forma, gdy macie już pełne półki zabawek. Obecnie mam nowy pomysł na aranżacje ścian bo chłopaki już trochę podrośli, na pewno dam Wam znać co z tego wyniknie.
1 komentarz do “Zabawki i układanki w nurcie Montessori”