Dziś kolejna odsłona puzzli, układanek i innych pomocy terapeutycznych, których używamy na co dzień. Poprzednio pisałam Wam tutaj, o wielu sensorycznych układankach. Z racji tego, że ćwiczymy z Leonem codziennie, mamy tych układanek dużo, a co jakiś czas zakupujemy nowe, by stawiać przed Leonem nowe wyzwania i podnosić wyżej poprzeczkę, ale też dla tego, że my sami potrzebujemy urozmaicenia.
Puzzle z postaciami z bajek
U nas puzzle z postaciami z bajek, są takimi, które układa się w te gorsze dni. Tak się składa, że te ulubione Leona z filmu Auta, znalazłam w lumpeksie i nie brakło ani jednej części. Bardzo je lubię ponieważ są proste, klarowne. Każdy obrazek to jedno auto na białym tle. Jest 25 układanek po 3 lub 4 elementy. Dla dzieci z autyzmem i nie tylko bardzo ważne jest by nie było za dużo ozdobników, dodatków. To rozprasza i utrudnia koncentrację.
Inne bajkowe puzzle jakie mamy, które również kupiłam w lumpeksie to, układanka z lokomotywą Tomkiem i jego przyjaciółmi. Piszę Wam gdzie udało mi się kupić puzzle, dlatego że wiele pomocy terapeutycznych jest bardzo drogich, a w sklepach z odzieżą używaną często znajduję naprawdę kompletne zabawki, puzzle i układanki. Także zachęcam Was do poszukiwań 🙂
Układanka o emocjach Apli kids
Jest cała seria układanek magnetycznych z firmy Apli kids. Ja zdecydowałam się dla Leona na tę o emocjach, ponieważ dzieci ze spektrum mają często trudności z ich rozpoznawaniem. Układanka składa się z tabliczki magnetycznej, na której jest 6 miejsc na główki dzieci, które składa się z trzech części: włosy, oczy, buzia z kawałkiem szyi. Dzieci mogą układać, różne kombinacje twarzy, na których widać radość, złość, smutek, zdziwienie.
Seria CzuCzu
Jeśli chodzi o serię CzuCzu to jest ona z nami od wielu lat, jedynie zmienia formę na bardziej skomplikowaną i zaawansowaną. Osobiście jestem fanką tych puzzli, są ładne dość proste w formie, a jednocześnie kreatywne i często przyjmują więcej niż jedno rozwiązanie.
Tematyka puzzli jest dość prosta: auta, zwierzęta, dinozaury. Wraz z trudnością puzzli tematyka też staje się bardziej zaawansowana, np. ciało ludzkie czy zawody, wykonywane przez ludzi.
Seria Pucio
O Puciu opowiadała Wam przy okazji wpisu o książkach, tutaj. Tym razem o Puciu nie tylko możemy poczytać, ale także możemy go poukładać. Układanki z Puciem są bardzo fajną kontynuacją książek. Dzieci uczą się dopasowywać, np. przedmioty do danej czynności lub obiekty do danego pomieszczenia. Tak jak przy okazji książek mamy tu piękne, klarowne ilustracje.
Nawlekanki i Przewlekanki
Nawlekanki i przewlekanki uczą precyzji i cierpliwości, są dobrym ćwiczeniem na koncentrację i skupienie. Są różne formy przewlekanek, zwykle mamy jakieś konkretne obrazki z dziurkami, lub całą planszę do stworzenia własnego obrazka. Są też różne sznurki i koraliki na które nawleka się różne kombinacje kolorystyczne.
Jaja, czyli sorter inaczej
Świetny, a zarazem bardzo prosty sposób na sorter inaczej. Mamy plastikowe jaja, które łączą się w środkami. Dziecko musi dopasować kształt i kolor środka jaja. Proste i terapeutyczne, dla mnie bomba.
Klocki jeżyki od B.toys
Klocki jeżyki, to ulubiona wersja klocków Leona. Długo zastanawiałam się, czy opisywać Wam je, w ramach układanek, czy jednak przy tematyce sensoryki. W każdym razie klocki są bardzo wielofunkcyjne. Używamy ich do masażu, do budowania i do stymulacji sensorycznej. Klocki są kujące, więc dziecko samo może kontrolować ich nacisk, bardzo dobrze się łączą, można z nich zbudować naprawdę kreatywne budowle.
Krzywe wieże
Budowanie wieży, to jedno z pierwszych rzeczy, które nasze dziecko tworzy. Możemy je budować z czego tylko chcemy. Ja pokaże Wam dwie, niestandardowe wieże, których ułożenie nie jest takie proste jak mogło by się wydawać. Kule Tobbles z Fat Brain Toys i wieża Kid O.
Nakładanka Kid O
Jeśli już jesteśmy przy marce Kid O i uważacie, że Plastic is Fantastic, to łapcie tą prostą, ale bardzo ciekawą i kreatywną nakładankę.
Przyssawki
Przyssawki są bardzo fajną formą, którą możemy używać w wielu elementach zabawy i terapii. Możemy przyczepiać je do stołu, do szyby, łączyć je ze sobą, tworząc kreatywne stworki. Przyssawki ćwiczą motorykę małą, koordynację ręka oko oraz są przydatne do ćwiczeń napięcia mięśniowego w dłoniach.
Rzepy Bunchems
Na koniec opowiem Wam trochę o rzepach Bunchems, które jak widzicie Leon uwielbia. To kolejna zabawka edukacyjna, którą układamy, łączymy, masujemy i stosujemy do okiełznania potrzeb sensorycznych Leona. Rzepy świetnie się łączą, występują w różnych zestawach kolorystycznych, z różnymi akcesoriami, np tablica czy części ciała by stworzyć jakąś postać. Bardzo wielofunkcyjna i kreatywna zabawka
Uf.. na dzisiaj tyle, za jakiś czas znowu pokaże Wam, co nam pomaga codziennej terapii domowej :). A może Wy macie jakieś swoje sprawdzone układanki? 🙂
Wow! Imponująca kolekcja puzzli oraz innych układanej i pomocy. Kilka wpadło mi w oko, niektóre już mamy. Naprawdę zaciekawiła mnie tym wpisem i zdjęciami.
Mnóstwo fajnej zabawy i do tego edukacja w jednym.
Według mnie rządzi puzzle! Po lekturze każdego Waszego wpisu dochodzę do wniosku, że Wasze dzieciaki mają cudowne dzieciństwo 🙂