Jakiś czas temu miałam przyjemność uczestniczenia w fantastycznym wydarzeniu, jakim jest cykl webinariów Kwadrans Arteterapetyczny, tu znajdziecie cały czas nowe i inspirujące spotkania. Na podstawie tego co opowiadałam Wam w powyższym spotkaniu, chce stworzyć niniejszy wpis. Dlatego możecie obejrzeć i posłuchać, a teraz będziecie mieli też okazję przeczytać. O naszych różnych działaniach plastycznych pisałam już w wpisie Mali artyści, o arteterapii, edukacji plastycznej i wychowaniu w sztuce
Wyzwania w świecie sztuki
Autyzm, to wielki worek, do którego wrzucamy wszystkie niepożądane zachowania i wszystkie skrajności, z jednej strony duże potrzeby, problemy z motywacją, wycofanie, nadwrażliwość i pod wrażliwość, fiksacje, problemy komunikacyjne. Z drugiej strony, niesamowita wyobraźnia, przeżywanie, bycie całym sobą, wrażliwość na kolory, struktury, kształty faktury.
Sensoryka w arteterapii
Przede wszystkim: DOTYK. W naszych dłoniach są receptory odpowiadające za mowę, dlatego często jak mówimy to gestykulujemy, albo lubimy, jak nasze ręce, są zajęte.
Dużą rolę odgrywają nadwrażliwość i pod wrażliwość, od tych odczuć zależy intensywność działań, a także struktury, faktury i konsystencja, dlatego gdy mamy dziecko z dużą wrażliwością dotykową, które nie jest w stanie dotknąć niczego śliskiego, nie dajemy mu od razu glutowatych slimów, bo to zamknie nam furtkę do działań, tylko zaczynamy od sypkich i suchych substancji, przechodząc do twardszych plastelin, przez lekko lepki, pod koniec jakieś bardziej galaretkowate, a na końcu slimy.
Nacisk, docisk, napięcie mięśniowe. Trzymanie narzędzia często pokazuje wiotkość lub poziom napięcia mięśniowego w obrębie dłoni. Nacisk i docisk uwalniają napięcia i rozluźniają, dają upust emocją, dziecko może się wyżyć, wyrzucić z siebie, to co go męczy i drażni.
Dmuchanie, hiperwentylacja, wycisza, dotlenia organizm, poprawia funkcjonowanie w danej chwili, oprócz tego usprawnia aparat artykulacyjny i pomaga przy rozwoju mowy.
Wycinanie uczy precyzji, ćwiczy koordynację ręka-oko, powoduje wysokie poczucie sprawczości, usprawnia umiejętności manualne. Wycinanki mogą być początek dla pięknych collage.
Leon wycinaWycinanie, czyli kolejny raz o rozwoju manualnym, nasz kolejny kamień milowy w postępach Leona 🙂Po raz kolejny dzięki współpracy z przedszkolem terapeutycznym, Leon zaskoczył nas swoimi umiejętnościami 🙂Jak możecie zauważyć dzieci często poruszają buzią, przy czynnościach manipulacyjnych, jak np wycinanie, to dlatego, że w naszych dłoniach są receptory odpowiadające za mowę. Dlatego często mówiąc gestykulujemy, za tem przy zaburzeniach rozwoju mowy bardzo ważne by ćwiczyć motorykę rąk, zabawy sensoryczny, układanki, rysowanie, malowanie, to wszystko i wiele więcej może nam pomóc w codziennej terapi 🙂
Opublikowany przez Czując inaczej Środa, 24 listopada 2021
Barwa, kolor, światło, czyli czynniki wpływające na wrażliwość, nastrój, postrzeganie, stymulację i motywację.
Specjalne potrzeby nie są czyste
Dzieci potrzebują się ubrudzić. Dziecięca ekspresja zwykle wychodzi poza ramy kartki. Z braku doznań sensorycznych powstają nadwrażliwości
Narzędzia i ciekawe pomoce arteterapetyczne
Farby, które Wam polecam, to przede wszystkim bezpieczne do malowania palcami, zwykle są też bezglutenowe i bardziej delikatne, dla skóry dziecka i przez, to lepiej zmywalne. Oprócz tego, polecam farby wodne, w postaci nasiąkniętej gąbki, które idealnie sprawdzają się do malowania wałkami, gąbkami i innymi, większymi narzędziami.
Farby w sztyfcie, są idealne dla tych, którzy nie lubią się brudzić i nie lubią jak jest mokro, bo cały pigment jest w plastikowej obwolucie. Jednocześnie są to, trochę farby, trochę flamastry, więc dla tych, którzy mają awersję do tradycyjnych farb, idealna opcja. Przydatne dla osób o słabym napięciu mięśniowym, ponieważ nie potrzeba dużego nacisku by zaczęły zostawiać ślad. Są bardzo sensoryczne w dotyku i da się je rozmazywać. Dają dużo motywacji i poczucia sprawczości. Są świetną alternatywą dla zwykłych farb.
Pędzle, gąbki, wałki, to ciekawa struktura i faktura, sama gąbka jest ciekawa sensorycznie, a jak ma na sobie jeszcze wypustki i wzory, to tym bardziej. Jest to niecodzienne narzędzie, coś wyjątkowego. Tworząc różne odciski, dzieci odczuwają sprawczość i motywację. Oprócz tego są interesujące dotykowo i ćwiczymy prawidłowy chwyt oraz prowadzenie narzędzi.
Kredo- farba, wodna kreda, naszą kupiłam w Flying Tiger, jest ciekawą formą, wodną kredą z pojemnikiem zakończonym wałkiem. Bardzo łatwo spieralna. Daje dużą motywację i sprawczość, do tego nie potrzeba dużego nacisku. Jest bardzo atrakcyjną, niecodzienną formą sztuki.
Wydrapywanki, czyli bardzo dobre ćwiczenie napięcia mięśniowego i nacisku na narzędzie. Jednocześnie odkrywanie, sprawczość, motywacja i oczywiście wstęp do grafiki warsztatowej.
Pomelody to barwne książki, interesujące karty i oczywiście wciągająca muzyka, a to wszystko pięknie połączone. Dziecko przeglądając książkę, czy karty słucha zobrazowanej w nich muzyki. Te dźwięki i melodia idealnie działają na zmysły i wspaniale wyciszają, zapraszając do świata muzyki. Produkty idealnie sprawdzają się w rozwoju poznawczym, mowa, rytm, melodia, nauka literek, dźwięków, skojarzeń, a także w rozwój kreatywności.
Woodnart, to niezwykłe układanki i kolorowanki, przedstawiające dzieła sztuki, znanych artystów. Bardzo kreatywne podejście do zaproszenia dziecka, w świat historii sztuki. Układanki i kolorowanki, są niezwykle sensoryczne dotykowo, żłobienia i faktura drewna dodatkowo stymulują zmysły małego artysty, pozwalają na samodzielne przeżywanie sztuki po swojemu i przedstawienie swojej interpretacji. Produkty pozytywnie wspierają kreatywność i poczucie sprawczości.
Kolorowanki, zeszyty tablicowe Jaq Jaq bird i Aliexpress, Teraz pokaże Wam coś plastycznego, nasz hit to zeszyt tablicowy, czyli zeszyt z sucho ścieralnymi stronami tablicowymi. Świetna pomoc w podróży i w domu. Leon ma teraz dużą fazę na rysowanie, dlatego u nas jest od ponad i roku i nadal jest jednym z ulubionych przedmiotów Leona. Zeszyty Jaq Jaq bird mamy obecnie dwa, jeden z kolorowankami w stylu Vincenta van Gogha, a drugi z ćwiczeniami grafomotorycznymi.
Oba produkty ćwiczą prawidłowe chwyty narzędzia, są formą arteterapii i świetnie nadają się jako forma terapii, przez zabawę.
Tablicowy zeszyt znajdziecie, tu: 1 zestaw przenośna miękka kreda tablica do pisania dziecko DIY szkicownik kolorowanka z wodą kreda Kid malowanie tablica|Drawing Toys| – AliExpress
Stemple i odciskowe książki Usborne, ćwiczą napięcie mięśniowe ręki, są wstępem do form graficznych, dobrze działają na docisk i nacisk, wspomagają właściwe chwyty, a także powtarzalne ruchy.
Rysowanie, szczególnie sensoryczne są pastele suche lub olejne, można je rozcierać są ciekawe dotykowo i kolorystycznie.
Znikopis wodny Znikopis, tyle że wodny. Bardzo fajna alternatywa dla zwykłych zmazywalnych tablic. Posiada miłą i szybko schnącą, dwustronną fakturę, 4 wodne pisaki i duże pole do popisu.
Korzystanie z tego co nam natura daje
Każda pora roku niesie ze sobą masę ciekawych okazji, do tworzenia i działań artystycznych, dlatego pokaże Wam parę naszych przykładów
Malowanie śniegu, śnieg jest bardzo sensoryczny, dotykowo i czuciowo, pod wzgędem struktury, faktury i temperatury. Możemy z niego najpierw ulepić jakieś formy, a potem nadać im kolor. Zabawa na wiele godzin, oczywiście pod warunkiem, że mamy zapas śniegu.
Malowanie śnieguDzisiaj daje Wam świetny pomysł, który wczoraj zainspirował mnie na grupie Arteterapia w domu i w szkole .Z faktu, że jeszcze mamy śnieg, mam nadzieję, że u Was też jest ?⛄, to bardzo prosta zajmującą, sensoryczna i atrakcyjna zabawa plastyczna ??Malowanie śniegu, wystarczą farby, pojemnik i śnieg, który póki co jest darmowy i ja mam już drugi dzień dzieci z głowy 😉Tak jak wspomniałam jest to prosta zabawa, ktora pozytywnie wpływa na potrzeby sensoryczne: temperatura, dotyk, konsystencja, zmienność, itp. Rozwija kreatywność, sprawczość i jest czymś niecodziennym.Leon poleca, póki jest śnieg ??☃️❄?
Opublikowany przez Czując inaczej Środa, 29 grudnia 2021
Naturalne ścieżki sensoryczne, u nas znajdziecie letnią leśną ścieżkę sensoryczną i jesienne pudełko sensoryczne, z darami natury, ciekawymi dotykowo, zapachowo i oczywiście sensorycznie.
Święta i okazje
Święta i inne okazje są świetnym pretekstem do tworzenia: kalendarza adwentowego, pierniczków, kartek, ozdób i innych artystycznych dzieł.
Gotowanie samo, w sobie jest sztuką i posiada wiele arteterapeutycznych i sensorycznych walorów. Jednocześnie działa na wiele zmysłów i jest niesamowicie sprawczym sposobem na terapię domową.
Wychowanie w sztuce, czyli specjalne potrzeby w artystycznym świecie
Otaczajmy dzieci sztuką, sami też twórzmy i działajmy artystycznie z dziećmi, róbmy domowe DIY. Czytajmy i kupujmy książki ilustrowane przez artystów. Doceniajmy twórczość dzieci i traktujmy dzieci jako równych twórców, a przede wszystkim pozwalajmy dzieciom przeżywać sztukę po swojemu.
Zobaczcie jakie u nas nowości! Kafelki sensoryczne Liquid Floor, kiedyś kupiłam jeden mały, ale zupełnie nie robił na chłopakach wrażenia. Te duże, 50cm to zupełnie inne bajka.Kafelki mają w środku ciecz, która porusza się, jak po niej stąpamy, uderzamy w kafelki, skaczemy po nich i w ogóle robimy różne szalone rzeczy.Kafelki są nie zwykle atrakcyjne do aktywizowania dzieci, jeśli nasze dzieciaki nie chętnie biegają i skaczą, te płytki to super rozwiązanie. W dotyku są lekko chropowate, dzięki czemu nie tylko dostarczają wizualnych ale i sensorycznych doznań. Są jak sucha, kolorowa kałuża 🙂
Opublikowany przez Czując inaczej Czwartek, 29 kwietnia 2021
Domowy DIY
Róbmy z dziećmi w domu, różnego rodzaju „zabawki”, ścieżki sensoryczne, kartonowe makiety. Odkrywajmy, bawmy się tworzeniem i wymyślaniem. Ma to niesamowitą moc sprawczą i rozwija kreatywność.
Wyciszający aspekt sztuki
Wyciszanie działa na zasadzie zaspokojenia sensorycznych potrzeb, ekspresji w sztuce, pomaga przy tym efekt sprawczości i namacalne efekty działania.
Podsumowanie
Działania z dziećmi z wyzwaniami muszą być:
- Kreatywne
- Motywujące
- Wyciszające
- Rozładowujące emocje
- Ekspresyjne
- Pomysłowe
- Zaskakujące
- Zaspokające potrzeby
- Najważniejsze: MY SAMI MUSIMY SIĘ NIMI JARAĆ ! 🙂
Takie dosyć krótkie i konkretne podsumowanie, bardzo obszernego wpisu 😉