Co to lamibook?
Dzisiaj opowiem Wam o wielofunkcyjnym sposobie na domową terapię i to nie za miliony monet, mianowicie opiszę Wam naszą przygodę z Lamibookami. Nasze działania opisze Wam, na przykładzie Lamibookowych Wariacji, które również tworzy Mama chłopca w spektrum. Bardzo lubię współpracować z innymi rodzicami, których dzieci mają specjalne potrzeby, bo im nie trzeba tłumaczyć co i jak.
Lamibook, to w dosłownym tłumaczeniu zalaminowana książka. Ja bardziej rozpatruje, to w kierunku zalaminowanych kart aktywnej pracy. Dlaczego aktywnej? Ponieważ tutaj rysujemy, ścieramy, przyczepiamy, dopasowujemy, układamy, składamy, myślimy kreatywnie. Dzięki za laminowaniu, możemy korzystać z tych pomocy wielokrotnie, cały czas od nowa, próbować różnych sposobów i opcji.
Funkcja układanek, puzzli, motoryka mała
Macie w domu małych puzzlomaniaków? Ja mam i momentami w sklepach są już bardzo standardowe, bardzo kolorowe układanki i wszędzie te same wzory. Tutaj mamy konkretne pojazdy na białym tle, do tego ciekawa forma pionowych bloków, które ograniczają ilość zamieszania, co bywa bardzo pomocne, szczególnie w terapii dzieci w spektrum. Dzieci ćwiczą logiczne myślenie, składanie całości z części, dopasowywanie kolejnych elementów. Bardzo klarowny wygląd aut, do tego miniaturka w rogu planszy na której układamy dodatkowo jest pomocna dla dzieci z problemem z motywacją.
Rysowanie, grafomotoryka, czyli funkcja znikopisu
Rysowanie po śladzie, czyli ostatnio ulubione zajęcie Leośka, jeszcze jak zobaczył, że z kart może ścierać i rysować jeszcze raz, to miałam dziecko na pół dnia z głowy. Lamibookowe karty grafomotoryczne, są bardzo atrakcyjną formą, przygotowującą dziecko do nauki pisania, rysowania itp. Zalaminowane, śliskie strony są atrakcyjne sensorycznie, do tego są idealne dla dzieci z słabą motywacją i wiarą w siebie, bo tu nie ma ostatecznej wersji. Zawsze można zetrzeć i zacząć od nowa. Bardzo ciekawa pomoc w terapii ręki.
Układanie według wzoru, funkcja naśladowania i odwzorowywania
Jedną z ważnych umiejętności, jaką nabywa dziecko w przedszkolu, czy szkole, jest odwzorowywanie, tworzenie ciągu po podanym przykładzie, powtarzanie jakiegoś wzoru. Dzięki temu nasze dzieci, uczą się co jest po czym, czyli choćby to, że najpierw zakłada się skarpetki, a dopiero potem buty. Dzięki temu dzieci uczą się układów tanecznych itp, czyli jaki ruch jest po jakim ruchu. Wykonywanie tego typu kart pracy, wspomaga naukę tej umiejętności.
Dopasowywanie, funkcja poznawacza, różnicowanie kolorów, wzorów, planet, zwierząt, itp
Jedną z najbardziej podstawowych funkcji, jaką chcemy rozwijać u naszych rzeczy jest funkcja poznawcza, czyli cała wiedza o otaczającym świecie, a dokładniej znajomość i rozpoznawanie kolorów i dobieranie przedmiotów, które je posiadają, wiedza o zwierzętach, roślinach, znajomość ich cech, poznawanie symboli i rozumienie ich znaczenia i wiele, wiele innych.
Lamibookowe karty, w bardzo atrakcyjny sposób motywują do pozyskiwania wiedzy, np dzięki obrazkowym cukierkom, uczymy się dopasowywać wzory z papierków, dzięki kolorowy kwiatkom, zaczynamy widzieć różnice między kolorami. Niektóre karty oprócz zwykłego dopasowywania, takich samych elementów, mogą nam pomóc w nauce różnicowania emocji, jak np. karta z emotikonami, możemy pokazywać dziecku jak my robimy minę z obrazka, a nawet prosić by dziecko samo spróbowało pokazać, lub nazwać daną emocję, lub opisać co czuje dana emotikonka.
Karty w swojej prostocie, dają nam wiele możliwości do interpretacji i dostosowania możliwości do potrzeb indywidualnych dziecka.
Czy laminator przyda się na dłużej? O pozostałych zastosowaniach i o tym co można jeszcze za laminować
Laminator ma mnóstwo zastosowań w codziennej terapii i nie tylko. Nam już od pond roku służy w nauce dopasowywania konkretów do zdjęcia. Co usprawnia obserwację, dopasowywanie i naśladowanie. Karty, które używamy wielokrotnie, dzięki za laminowaniu służą nam na dłużej i są ochronione przed zużyciem czy zalaniem.
Postępy Leona w domowej terapiiJakiś czas temu pokazywałam Wam, jak Leo radzi sobie z łączeniem przedmiotów z obrazkami. Teraz Leon śmiga z coraz większą ilością konkretów i zdjęć ?Jestem mega dumna bo to efekt naszej wielo miesięcznej współpracy z terapetami z przedszkola Leośka. Jednocześnie filmik niech będzie zapowiedzią wpisu, który już kończę o naszej domowej terapii ??
Opublikowany przez Czując inaczej Czwartek, 11 marca 2021
Laminator przydaje się do tworzenia obrazków i symboli używanych w komunikacji alternatywnej. Dziecko może je mieć na specjalnej tablicy, lub w pojemniczku, może je trzymać, a dzięki za laminowaniu, nie ulegną zniszczeniu.
Ponad to, laminator może być też pomocny przy tworzeniu niebanalnych, prezentów lub ozdób. My w tym roku stworzyliśmy na dzień babci i dziadka, zawieszkę z zdjęciem wnuczków i wycinankami chłopaków, wszystko razem laminując. Wyszło ciekawie, abstrakcyjne wycinanki chłopców pięknie ozdabiają kompozycję ze zdjęciem.
Co nam się jeszcze przyda? Drukarka, rzepy, laminator, flamastry
Laminator mam już prawie rok, więc trochę czasu, choć przyznam, że teraz jest dopiero intensywnie używany. Kupiłam jeden z tańszych i na nasze domowe użytkowania idealnie się sprawdza. Tu macie link do mojego: Super szybki laminator A4 + trymer + 130 szt folii 10105687591 – Allegro.pl
Folie do laminatora znajdziecie, tu: Folia do laminowania OPUS A4 80mic – 100 kieszonek 9052320084 – Allegro.pl
Jeśli chodzi o drukarkę, to stanowczo odradzam hp, jest zawsze problem z tuszami. Polecam drukarki Brother, mamy już parę lat i jesteśmy zadowoleni, nie będę podawać konkretnego modelu, bo uważam, że to zależy od potrzeb, czy chcemy z skanerem, czy laserowa, czy na tusze.
Do ćwiczeń grafomotorycznych przydają się flamastry do tablic ścieralnych. My osobiście uwielbiamy te od Jaq Jaq bird, są drogie, ale mają szereg zastosowań, bo malują po czarnej tablicy, po szkle i są mega dobrze zmywalne i ścieralne, nawet ze ściany (sprawdziliśmy), znajdziecie je tu: Jaq Jaq Bird: zmywalne flamastry Wishy Washy Mini – cena – opinie – sklep online Noski Noski
Do tworzenia lamibookowych kart świetnie przydają się rzepy, dzięki którym możemy coś wielokrotnie przyczepiać i odczepiać, dodatkowo są bardzo sensoryczne dotykowo i dźwiękowo. Niektórzy stosują też magnesy, ale osobiście nie próbowałam. Rzepy można zakupić albo w rolce i samemu wycinać, albo gotowe samoprzylepne kółka bądź prostokąty, w różnych kolorach i wielkościach. Przykładowe zamówicie, tu: Rzep Rzepy Samoprzylepne prostokąty 15X25mm 40 par 10681208516 – Allegro.pl
I oczywiście piękny wybór gotowych Lamibooków znajdziecie, tu: Lamibookowe wariacje | Facebook Możecie zamówić karty pojedynczo lub całe zestawy. Możecie zamówić w formie PDF i sami wydrukować i za laminować, oddać do drukarni, lub zamówić gotową, złożoną wersję.
Jeśli też wolicie możecie uruchomić swoją kreatywność i stworzyć własne karty i zestawy.
Podsumowanie, laminować, czy nie laminować? Oto jest pytanie
Lamibooki, to bardzo pomocna forma terapii, nauki, rozwoju, ćwiczeń, dla dzieci o specjalnych potrzebach, jak i tych w normie. Świętnie sprawdzą się w domu, jak i w placówkach. Są atrakcyjną formą nie codziennych kart pracy, kart aktywności. Oczywiście, tak jak zawsze mówię, nie są uniwersalną formą terapii, nie dla każdego będą atrakcyjne, ale mają tak szeroki zakres, że mam nadzieję, że zainspirują Was w codziennych wyzwaniach.