Platforma? Nie tylko..
O wielofunkcyjnym produkcie od Good Wood, czytaliście u nas już nie raz, np TUTAJ. Tym razem przychodzę do Was z platformą, która także ma wiele zastosowań, myślę że nawet wszystkich nie odkryliśmy, ale przedstawię Wam jak my wykorzystaliśmy ją do codziennej terapii.
Huśtawka
Platforma może być po prostu huśtawką, aczkolwiek pozycji jakie możemy mieć jest znacznie więcej niż w standardowej bujawce. Możemy stać, siedzieć, leżeć, na kolanach, kucając i to w różnych trybach. Stawiając na relaks, możemy przyjąć pozę leniwca, lub bardziej aktywizująco podczas akrobacji powietrznych. Na platformie możemy bujać się sami, z rodzeństwem, z całą watahą, z psem, z kotem możliwości jest wiele. Ponadto możemy bujać się do przodu i do tyłu lub na boki od lewej, do prawej. Sama funkcja huśtawki dostarcza nam ogrom możliwości. Jeśli chodzi o funkcje huśtawki to kształtuje ona rozwój motoryki dużej, koordynację ciał, poczucie równowagi, balans ciałem, kształtuje właściwą postawę, pomaga przy zaburzeniach czucia głębokiego oraz przy nadpobudliwości.
Tablica sensoryczna
Oprócz wielu sposobów na huśtanie, platforma jest miejscem nieskończonych pomysłów na sensoryczne zabawy. Dzięki wyżłobionym wzorom, platforma staje się tablicą grafomotoryczną, dzięki której dzieci ćwiczą motorykę małą, precyzję, koordynację ręka-oko, przygotowują się do nauki pisania i rysowania, zaspakajają potrzeby sensoryczne. Jednocześnie, tablica jest nadal huśtawką, dzięki temu podczas działań na niej dziecko dodatkowo ćwiczy koncentrację, równowagę, kontrolę ciała na niestabilnym podłożu, podzielność uwagi, ogólną kontrolę ciała w przestrzeni. Platforma jest świetnym pretekstem do wykorzystania wszystkich mas plastycznych, produktów sypkich, itp.
Ścieżka sensoryczna
Żłobienia, o których wyżej Wam pisałam, nie tylko pełnia funkcję tablicy grafomotorycznej, ale także ścieżki sensorycznej. Bardzo precyzyjnie wyryte wzory, to prawdziwy masaż dla małych stópek. Leon prawie codziennie lata na bosaka i sam poszukuje takich wrażeń, więc dla nas to dodatkowy atut. Dzięki funkcji ścieżki sensorycznej ćwiczymy koordynację ruchową, równowagę, prawidłowy chód po niejednolitym podłożu, ponadto jest to świetny sensoryczny masaż dla stóp i ukojenie dla czucia głębokiego, które domaga się intensywnych odczuć.
Ćwiczenia zalecane przez Fizjoterapeutkę
Mamy takie szczęście, że otoczyliśmy się bardzo wspierającymi i współpracującymi specjalistami, dzięki czemu, oprócz własnej inwencji dostajemy pomysły na wykorzystanie naszych pomocy terapeutycznych, z dostosowanie do potrzeb i trudności Leona. Dlatego teraz zaproponuje Wam dwa ćwiczenia, zalecone przez Panią od Fizjoterapii z przedszkola Leona.
Klamerki
Przypinanie i odpinanie klamerek do sznurków przy platformie. Proste ćwiczenie, które usprawnia motorykę małą, chwyt pęsetkowy, koordynacje oko-ręka, napięcie w obrębie dłoni, precyzję. Dodatkowo jest to działanie na niestabilnym podłożu, więc ćwiczymy koordynację i kontrolę ciała, koncentrację i równowagę.
Gra w piłkę
Kolejne ćwiczenie to gra w piłkę, a zawężając, wzajemne rzucanie do siebie piłki. Samo rzucanie i chwytanie są ważnymi umiejętnościami kształtującymi wzajemność i relacje z drugą osobą. Ponadto poprawne i celowe rzucanie, ćwiczy motorykę małą, zamach, cel, za to łapanie usprawnia, poprawny chwyt, uważność, refleks i cierpliwość. Dodatkowo na niestabilnym podłożu ćwiczy koordynacje ręka-oko, równowagę, kontrole nad ciałem na niestabilnym podłożu, motywację.
A to nie wszystko..
Dokładnie tak, platforma może być wszystkim, od statku podczas sztormu, po miejsce ćwiczeń małego spider-mena, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Platforma rzeczywiście stała się u nas kolejnym hitem od Good Wood, tak jak już wcześniej Wam pisałam, przede wszystkim wielofunkcyjność, wielość zastosowań, oprócz tego piękny design i atrakcyjne narzędzi do terapii przez zabawę. Generalnie nie trzeba namawiać dzieci, żeby na nią weszły, prędzej jest problem z zejściem 😉 Platforma ma 4 sznurki, jednak spokojnie można ją zawiesić na dwóch zaczepach. Dlatego po raz kolejny polecamy Wam produkt od Good Wood 😉
1 komentarz do “Platforma sensoryczna od Good Wood, czyli o sensoryce w zawieszeniu”