Nasze początki…
Kokon to jedna z pierwszych huśtawek, do których Leon przekonał się na terapii integracji sensorycznej i jedna z pierwszych, którą pokochał.
Nasze początki były trudne.
Zaczęliśmy terapię jak Leon miał cztery lata. I już przez te cztery lata zdążył przejść bardzo trudną diagnostykę urologiczną, co miało wtedy wpływ na jego duży brak zaufania, lęk przed wszystkim i wiele potrzeb sensorycznych.
Kokon był idealną kryjówką, wyciszeniem i otuleniem dla straumatyzowanej psychiki Leośka.
Kokon otworzył nam drogę i ciekawość, do dalszych eksploracji.
Dlatego dziś po latach opowiem Wam o wszystkich zaletach tej huśtawki na podstawie kokonu dinozaura od Kołderkowelove
Kokon dinozaur od Kołderkowelove
Co za tym wyróżnia kokon od Kołderkowelove od innych?
Po pierwsze motyw dinozaura, jest bardzo atrakcyjny, szczególnie dla młodszych dzieci. W ofercie znajdziecie jeszcze słonia, oraz zwykły tradycyjny.
Dodatkowe elementy jak łapki mogą otulać dziecko i dać mu poczucie bezpieczeństwa
Oprócz tego, do wystających elementów możemy przyczepić różne spinacze i ćwiczyć przy tym motorykę małą i chwyty.
Jeśli chodzi o mocowanie, to kokon jest zakończony uchwytem, w zestawie mamy też sznurek, wiec w zależności od wysokości zawieszenia możemy, założyć bezpośrednio lub na sznurek.
Wyciszenie
Kokon, jako huśtawka najbardziej kojarzy nam się z wyciszeniem, Rzeczywiście, forma miłej otulającej dziupli, która chroni nas przed całym światem, przyciemniając światło, dociskając, chowając nas głęboko i jednocześnie delikatnie kołysając na boki, wydaje się być idealnym rozwiązaniem na ukojenie od prze bodźcowania.
Wyciszenie jest bardzo potrzebne naszym dzieciom i warto by same mogły zaspokoić swoje potrzeby.
Czucie głębokie
Zaburzone czucie głębokie, czyli potrzeba dużego docisku, mocnego bujania i ogólnie potrzeba mocnych wrażeń.
Kokon także świetnie sprawdza się w tej roli. Po pierwsze można się w nim mocno docisnąć, zakręcić czy po prostu „zakokonować”. Dlatego nie myślcie, że dla większych i starszych dzieci, to nie zda egzaminu, wręcz przeciwnie, są wtedy bardziej otuleni i dociśnięci.
Po drugie w kokonie można naprawdę mocno się pobujać i w ogóle zaszaleć.
Aktywizacja
Kokon nie tylko wycisza, ale też pomaga w ćwiczeniach aktywizujących. Można na nim ćwiczyć całą motorykę dużą. Możemy przeciągać się sznurem, kręcić się, rozpędzać, a także robić podniebne akrobacje.
Pufa
Kolejną rzeczą, która bardzo mi się podoba w kokonie od Kołderkowelove jest, to że pufa, jest wkładana w kokon, a nie zasuwana w specjalny otwór za suwakiem.
Dlaczego, to takie ważne? Po pierwsze dziecko samo bez pomocy może wybrać czy chce mieć w kokonie poduszkę pod pupę, czy chce się pobujać bardziej dociśnięty.
To bardzo ważne, gdy dziecko samo może dostosować sobie sytuację do własnych potrzeb. To daje dużą moc sprawczą.
Kolejnym aspektem jest, to że pufa może być odrębnym elementem sensorycznym. Jest stworzona z połączenia różnych, ciekawych dotykowo, faktur sensorycznych, chłopakom szczególnie przypadły do gustu cekiny 🙂
Dzięki jej odrębności może być po prosu poduszką czy pufom.
Woreczki sensoryczne od Kołderkowelove
Na koniec jeszcze chciałam Wam pokazać, bardzo fajną pomoc sensoryczną, również od Kołderkowelove, mianowicie: woreczki sensoryczne.
To zestaw paru stożków, każdy o innej ciekawej fakturze, które mogą służyć w codziennej terapii. Są ciekawe dotykowo, można nimi masować, można ćwiczyć chwyty, rzucanie i wiele, wiele innych.
Podsumowanie
Jak widzicie huśtawka typu kokon ma niezliczoną ilość zastosowań, ale przede wszystkim jest idealnym sposobem na terapię przez zabawę.
Serdecznie polecamy 🙂