Co nam dają panele i ścieżki sensoryczne?
Ścieżki i panele sensoryczne, to jedne z najbardziej atrakcyjnych i uniwersalnych, pomocy w terapii przez zabawę. Możemy je zrobić sami, dostosowując do potrzeb dotykowych naszych dzieci, możemy kupić gotowe, w różnej formie, np. gumowe, plastikowe, drewniane, mieszane itp.
O ścieżkach sensorycznych, które daje nam natura i które możemy znaleźć w różnych miejscach, pisałam Wam już tu: Ścieżki sensoryczne, czyli jak to jest gdy ma się dwóch Hobbitów w domu
Dotyk, czemu jest taki ważny
Dotyk jest bardzo ważną funkcją poznawczą. Dzieci, szczególnie te z wyzwaniami uczą się najwięcej, doświadczając, czyli dotykając, badając, odczuwając.
Dzięki stymulacji dłoni, nie tylko wspomagamy motorykę małą, ale także rozwój mowy, dzięki receptorom znajdującym się w naszych dłoniach, które wysyłają sygnały do ośrodka odpowiadającego za mowę w mózgu.
Stymulacja stóp nie tylko rozwija motorykę dużą, ale jest odpowiedzialna za równowagę, postawę i kondycję całego organizmu.
Jeśli mówimy o dotyku, to ważnym jego aspektem, jest jego natężenie, czyli napięcie, które możemy ćwiczyć i korygować poprzez, między innymi sensoryczne czynności.
Domowa ścieżka sensoryczna, którą możecie zrobić sami
Naszą ulubioną ścieżką sensoryczną, którą stworzyliśmy wspólnie z dziadkami, 3 lata temu, na dzień dziecka, dla chłopców. Jest to jeden z naszych ulubionych i najbardziej użytecznych prezentów.
Podstawą ścieżki są najtańsze, piankowe puzzle, zakupione na allegro. Nasza składa się z dwóch zestawów, po 10 puzzli. Łącznie nasza ścieżka składa się z 20 elementów, każdy z innym sensorycznym doznaniem.
Przedmioty były przytwierdzane do puzzli na trzy sposoby, mianowicie na klejem na gorąco, vicolem, a część została przyszyta. Piankowe puzzle są dość podatnym materiałem, na różne ingerencje.
Jeśli chodzi o, to co znajduje się na puzzlach, to zbiór odpadów, resztek z domowej codzienności, oraz część z resztek z stolarskich prac dziadka, czyli filce do szaf i drzwi, elementy mozaiki, próbniki, gąbki, zmywaki, rzepy, gumowe tacki kuchenne, włochate ściereczki, papiloty, pompony, itp . Znajdziecie u nas też sporo naturalnych elementów, jak muszle, kamienie czy drewienka.
Nasza ścieżka dostarcza wiele różnorodnych doznań dotykowych i sensorycznych. Dodatkowa funkcja puzzli, ułatwia i stabilizuje, tak że elementy się nie rozjeżdżają, ale także pozwala na własny układ, kolejność i dobór doznań
Sensoryczne pudełka
Sensoryczne pudełka, to bardzo fajna forma ścieżki sensorycznej w pudełkach, przez co nie potrzebujemy kleju, ani niczego, by przytwierdzać przedmioty. Ta forma super się sprawdza do sezonowych zbiorów natury, jak jesień, czy do bardziej sypkich substancji, jak kasza czy makaron.
Plus, a zarazem minus takiej formy ścieżki sensorycznej, że nie jest wielorazowa, zwykle starcza na jakiś czas, ale szybko się brudzi i sama też nie jest ” czystą” formą. Za to, najłatwiejszą i dającą sporo frajdy i potrzebnych doznań sensorycznych.
Recyklingowe ścieżki sensoryczne
Recyklingowe ścieżki sensoryczne, to zwykle najbardziej kreatywne i niezwykłe twory. Najczęściej są to kartonowe. Karton ma bardzo wiele sensorycznych struktur i zastosowań.
U nas dziadek chłopców jest stolarzem i ma mnóstwo nieaktualnych próbników, które świetnie nadają się na ścieżkę sensoryczną. Także zachęcam Was do porządków domowych i poszukiwania niebanalnych rozwiązań.
Ścieżka sensoryczna od Senso-rynki
Jeśli lubicie niesamowity design, a jednocześnie chcecie by ścieżka była dostosowana do potrzeb Waszego dziecka, a sami nie macie przestrzeni na tworzenie, to idealną ścieżkę sensoryczną znajdziecie u Senso-rynki.
Możliwe jest wybór kształtu paneli, oraz jego wypełnienia (gdzie mamy ogromny wybór). U nas znajdziecie kształt puzzla, który jest świetny, ponieważ można go łączyć, co sprawia że ścieżka się nie rozjeżdża.
Kupne ścieżki sensoryczne
Na rynku mamy całkiem sporo, gotowych ścieżek sensorycznych. Mogą to być gumowe kujące półkule, czy maty do akupresury. Plusem tej opcji jest zwykle niższa cena, jednak z drugiej strony, są najmniej indywidualne i najmniej dostosowane do konkretnych potrzeb.
Niekiedy ścieżka sensoryczna, jest taką opcją „przy okazji” jak w platformie sensorycznej od Good Wood
Sensoryczne kafelki „sucha kałuża”
Zobaczcie jakie u nas nowości! Kafelki sensoryczne Liquid Floor, kiedyś kupiłam jeden mały, ale zupełnie nie robił na chłopakach wrażenia. Te duże, 50cm to zupełnie inne bajka.Kafelki mają w środku ciecz, która porusza się, jak po niej stąpamy, uderzamy w kafelki, skaczemy po nich i w ogóle robimy różne szalone rzeczy.Kafelki są nie zwykle atrakcyjne do aktywizowania dzieci, jeśli nasze dzieciaki nie chętnie biegają i skaczą, te płytki to super rozwiązanie. W dotyku są lekko chropowate, dzięki czemu nie tylko dostarczają wizualnych ale i sensorycznych doznań. Są jak sucha, kolorowa kałuża 🙂
Opublikowany przez Czując inaczej Czwartek, 29 kwietnia 2021
Nasz hit i coś „magicznego” czyli kafelki sensoryczne „sucha kałuża”. Jest to ciecz zamknięta w chropowatym kafelku, która porusza się gdy po nim stąpamy, idealnie udając kałużę.
Może być bardzo pomocne dla dzieci, które boją się zmoczyć.
Jest aktywizującą formą ruchowej terapii, wciąga i uspokaja. Jest „magiczna”.
Wąż od Sensoraki
I ostatnie i nasza nowość, to wąż sensoryczny od Sensoraki. Wąż, to materiałowe woreczki, o różnej fakturze i wypełnieniu, przyczepiane na napy. Wspaniałe dotykowe doznania, a do tego funkcja ścieżki sensorycznej, jest tylko jedną z wielu opcji węża.
Podsumowując
Jest wiele różnych ścieżek, paneli sensorycznych, ich dobór zależy o potrzeb i możliwości. Nie ma jednej uniwersalnej ścieżki sensorycznej, ale życzę Wam byście znaleźli swoją najlepszą, indywidualną 😉