Czym jest zjeżdżalnia rolkowa?
Dzisiaj opowiem Wam o wymarzonym prezencie Leona, choć Bruno równie chętnie z niej korzysta. Leona uwielbienie do rolkowych konstrukcji trwa od kiedy pamiętam. Rolkowe taśmy przy kasach w supermarketach, były jednocześnie naszym zbawieniem i przekleństwem, bo zajmowały Leona, ale też nigdy nie było mu dość. Co jakiś czas widziałam w sklepach terapeutycznych ogromne konstrukcje, które zajmowałby trzy czwarte pokoju i jednocześnie wymagały przesunięcia sufitu, oprócz tego ciężko było nam na początku znaleźć dobry gabinet do integracji sensorycznej, a co dopiero szukanie jeszcze takiego, który posiada taką zjeżdżalnię. Dlatego, gdy dzięki Instagramowi udało mi się znaleźć dużo tańszą i dużo mniejszą formę zjeżdżalni, w Sklep Integracja
Sensoryczna, nie mogłam wytrzymać by jej nie zamówić.
Zjeżdżalnia, którą widzicie jest dostosowana do zaczepienia o drabinkę gimnastyczną. Póki co takowej nie posiadamy, dlatego najpierw przyczepialiśmy ją na tretytki do bujaka od Good Wood, a potem mój mąż stworzył prosty zaczep: przymocował drewnianą belkę do szafki z Ikei. Powiem szczerze, że ta prowizorka świetnie nam się sprawdza. Belka jest dłuższa niż szerokość zjeżdżalni, dlatego gdy potrzebujemy wyjąć coś z pułki, po prostu ją przesuwamy.
Zjeżdżalnia ma wymiary 200x50cm, mimo że to już dużo mniej niż wielkie konstrukcje, to nadal zajmuje sporo miejsca, szczególnie w domu, ale jestem przekonana, że jeśli już pokazują się takie, to będzie coraz więcej opcji, a nawet powstanie projekt, który pozwoli ją zrobić samemu.
Jak wyrolować czucie głębokie?
Zjeżdżalnia rolkowa jest kolejnym bardzo atrakcyjnym sposobem na czucie głębokie. Po pierwsze świetny masaż całego ciała w pozycji wybranej przez dziecko, na brzuchu, na plecach, na siedząco, na leżąco. Rolki, które się obracają w trakcie zjazdu dają przyjemny docisk i wprowadzają w podskakiwanie.
Dziecko wchodząc i schodząc po zjeżdżalni, masuje stopy, ćwiczy równowagę, koordynację ruchową, stabilność, wchodzenie po nierównej powierzchni. Zjeżdżalnia stanowi jednocześnie formę ścieżki sensorycznej.
Wyciszenie, wyrolowanie napięcia
Zjeżdżanie działa na wiele funkcji. Jednocześnie zaspakaja nawet bardzo duże specjalne potrzeby. Wchodząc, schodząc, ślizgając się, dziecko ćwiczy całą motorykę dużą, ręce, też same idą na rolki, więc potrzeby motoryki małej także dostają wycisk. Dzieci z dużą potrzebą ruch, mają tu całe pole do popisu, by wyrolować napięcie.
Atrakcyjność, świetna zabawa, czyli dlaczego zjeżdżalnia rolkowa jest taka fajna
Zjeżdżalnia sama w sobie jest fajna, dlatego zjeżdżalna rolkowa jest jeszcze fajniejsza. Jest czymś niecodziennym nowym, oryginalnym, oddziałowującym na więcej sfer. Jest bardzo fajnym elementem toru przeszkód, można postawić ją w różnej pozycji. Jest bardzo dobrym pomysłem, dla dzieci z problemem z motywacją. Tutaj nie ma przegranych, korzystając z zjeżdżalni, zawsze osiągamy sukces.
Podsumowanie, czyli jak z terapii zrobić zabawę
Jak widzicie, zjeżdżalnia rolkowa, nie jest tylko zwykłym ślizgiem, ale ma wiele cech zabawy i terapii. Nada się dla tych chętnych i opornych do działań w różnych sferach rozwojowych. Mam wielką nadzieję, że tego typu pomoce terapeutyczne zagoszczą w coraz większej ilości miejsc, w otoczeniu naszych dzieci.
1 komentarz do “Zjeżdżalna rolkowa, o tym jak wyrolować specjalne potrzeby”